Tarihçe

Tekstil sektörüne ilişkin çalışmalar 1932 yılında Ali Vehbi Türkün tarafından başlatılmıştır.

Türkün Kollektif Şirketleri adı altında yer alan firmaların yönetimi, 1947 yılında ikinci kuşak tarafından devr alınmış ve hakiki ve suni ipek kullanılarak jakarlı perdelik ve döşemelik üretimine devam edilmiştir.

Türkün ve Beylik ailelerinin birlikte sürdürdükleri üretim faaliyetleri Yeşil, Umurbey ve Namazgah semtlerinde gerçekleştiriliyordu.

Almanya ‘da ki Tekstil Mühendisliği eğitimini 1976 yılında tamamlayan ve yurda dönen üçüncü kuşak’tan Erol Türkün, 8 tezgah ile kendi adını taşıyan “Erol Türkün Tekstil” firmasını kurar ve Duaçınarı semtinde tekstil üretimine başlar.

Türkün adını sürdüren tek tekstil firması olmuştur. Farklı bir üretim anlayışı ve pazarı hedefleyen Erol Türkün, o yıllarda ülkemizde henüz imal edilmeyen fakat iyi bir pazar oluşacağı tahmin edilen file türü perdelik kumaş üretimini başlatır.

Erol Türkün, bugünkü firmalarının yer aldığı Bursa Organize Sanayi Bölgesi ‘nde 5.500 m2 arsasını 1981 yılında alır.

Alınan arsaya kurulan işletme ile “Erol Türkün Tekstil” fabrikası 1983 yılında Duaçınarı semtinden taşınarak faaliyetlerine burada devam eder.

İlk yatırım teşvik belgesini 1984 yılında alan Erol Türkün Tekstil, İtalyan malı somet dokuma makinelerini bir yıl sonra ithal eder. Alınan yeni dokuma makineleri ile birlikte kalite ve kapasite olarak büyük artış gerçekleşir.

Dünya markası olma yolunda önemli bir rolü olan “Vanelli Dış Ticaret” firması 1989 yılında kurulur.

İlk ihracat 1990 yılının başlarında Almanya’da gerçekleştirilir. Dünyanın en büyük ev tekstili fuarı olan Heimtextile’e katılır.Vanelli, Dina ve Vanelli Concept markaları farklı ürün gruplarıyla dünya pazarındaki yerini almaya başlar.

İtalya’dan büküm ve iplik boyama makinesi getirilir. Bu sayede Erol Türkün Tekstil Fabrikasında iplik boya üretimine de başlanır

Bursa Organize Sanayi Bölgesinde alınan 10.000 m2 lik diğer arsaya ise 1991 yılında “Türkün Tekstil” adı ile ikinci fabrika kurulur ve kumaş boya, apre alanında faaliyete başlar.

Yine Organize Sanayi Bölgesinde 1993 yılında alınan 10.000 m2 lik arsada ise, polyester iplik çekme, büküm ve 50 adet dokuma tezgahı ile tül perde dokuyan “Mega Tekstil” faaliyete başlar.

Kumaş boya ve apre faaliyetlerine devam eden “Türkün Tekstil” de 1994 yılında baskı ünitesi yatırımı gerçekleştirilerek baskı üretimine başlanır.

“Mega Tekstil” de üretimi gerçekleştirilen yüksek kaliteli ürünlerin dış pazara sunulabilmesi için “Dina Tekstil” firması 1995 yılında kurularak faaliyete başlar.

Vanelli Konfeksiyon tarafından üretilen ev tekstil konfeksiyon ürünleri ile birlikte ithal ev aksesuarları ve dekoratif ürünler satan “Deco Center” perakende mağazalar zincirinin ilk halkası oluşturuldu.

Mega Tekstil,Türkün Tekstil,Vanelli,Deco Center,Vanelli Konfeksiyon şirketler grubu olarak Türkün Holding A.Ş. kuruldu.

Perdelik ve döşemelik dokuma yapan “Erol Türkün Tekstil” firmasındaki tüm makineler “Mega Tekstil” firmasına taşınarak dokuma üretimi tek çatı altında yapılmaya başlandı.

Firmamızda teknolojiye ayak uydurmak ve genel performansı arttırma amacı ile SAP ve Porini sistemine geçilmiştir.

“Mega Tekstil” yanında yer alan arsaya Türkün Holding yönetim binası yapılarak bu binaya taşınılmıştır.

– Taşınma ile beraber dokuma makinelerimiz güncellendi.

– Dünyaca ünlü Trevira CS ‘in En Yenilikçi Firma Ödülü Vanelli ‘nin oldu.

Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 10.000 m2 lik arsamıza yeni fabrika binası kuruldu.

Üretimimizde performans arttırımı için yalın üretim eğitimleri başlatıldı.ISO 9001 sertifikası güncellenmiştir.

VANELLİ ‘’Tekstil Sektöründe’’ ALTIN BAŞARI ÖDÜLÜ ve ‘’Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektöründe’’ BRONZ BAŞARI ÖDÜLÜ olmak üzere iki dalda ödül alarak bizleri gururlandırdı.

2011-12-13 yıllarında üst üste TREVIRA CS Firması tarafından ”GOLD MEMBER” ödülüne layık görülen ilk ve tek Türk tekstil firması oldu. Dünyada ki “En farklı ve En Özel” Trevira CS koleksiyon ödülünü kazanan tek Türk firması oldu.

Boyahanemizde farklı tuşeler, efektler elde etmek için apre makinelerimiz güncellendi. Her sene güncellemeye devam ediliyor.

Dijital Baskı makinesi alınarak dijital baskıya geçildi.

Türkün akademi kuruldu

Tasarım Merkezi olduk

Türkün Holding yeni yönetim sistemine geçiş yaptı.

RP Dijital dönüşüm startı verildi.

Turquality Marka Programına katılındı.

Deco Center ile e ticaret ve online satışlara başlandı.

Tüm şirketler Vanelli çatısında birleştirildi.

Yeni ERP programına geçiş ile yeni teknolojik hamleler yapıldı.

Web sitemizde sizlere en iyi deneyimi sunmamıza yardımcı olmak için çerezleri kullanıyoruz.